7. Edycja Konkursu Znak Dobra im. Romy Brzezińskiej rozstrzygnięta

Kapituła Konkursu Znak Dobra im. Romy Brzezińskiej przyznała dwie równorzędne nagrody za rok 2012. Jedną otrzymują Danuta Bartosz i Ada Jadwiga Matysiak  a drugą redakcja gazety parafialnej z Wierzenicy „Wierzeniczenia”

Danuta Bartosz i Ada Jadwiga Matysiak są związane z gazetą parafialną „Chrystus Król”, która jest wydawana przez parafię rzymskokatolicką pw Chrystusa Króla w Poznaniu prowadzoną przez Księży Oblatów.  Nagrodzone w konkursie dziennikarki prowadzą w nim stała rubrykę „Trzeba po prostu chcieć”.

Wszystko zaczęło się od tego, że mieszkanki osiedla Nad Strumykiem postanowiły pomóc jednej z nich – Adzie. Jak się później okazało ona była jedną z wielu osób, którym mieszkanki tego osiedla, bez ogłaszania jakiejś akcji, niosły codzienną pomoc. Po latach Ada – już jako dziennikarka, tropi dobro swoich bliższych i dalszych sąsiadek. Wspólnie z Danutą Bartosz starają się je dokumentować.

Czasami to dobro znalezione na osiedlu znajdują również nieco dalej… 
Wierzeniczenia” to miesięcznik robiony bardzo prostym, domowym sposobem. Ale w prostocie siła.

Redaktorzy są jednocześnie członkami wspólnoty wiejskiej i parafialnej. Wspólnie tworzą dzieła, które służą wszystkim. W minionym roku dokończyli odnawiać kryptę grobową rodziny Cieszkowskich i rozpoczęli budowę – w sąsiedztwie probostwa - wiaty z kioskiem i sanitariatami. Ma to być miejsce spotkań zarówno pątników, którzy przybywają do sanktuarium, turystów jak i mieszkańców.

Inwestycja ma być ukończona w 2014 roku na dwustulecie urodzin najbardziej znanego mieszkańca Wierzenicy – Augusta Cieszkowkiego, filozofa i pisarza doby romantyzmu.

 

Zespół Shalom porwał publiczność wspaniałymi pieśniami klezmerskimi

 

Wspomnienie o Romie Brzezińskiej przedstawiła Małgorzata Jańczak (nagranie audio już wkrótce na naszej stronie)

 

Danuta Bartosz oraz Ada Jadwiga Matysiak. Po prawej redaktorGrażyna Wrońska

 

Członkowie redakcji pisma "Wierzeniczenia"

 

Listy gratulacyjne od Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odczytał ks. Maciej Kubiak, redaktor naczelny Radia Emaus

 

Wiersze autorstwa pań Danuty Bartosz oraz Ady Jadwigi Matysiak deklamował przyjaciel poznańskich poetów, Jan Janusz Tycner