8. Edycja Konkursu Znak Dobra im. Romy Brzezińskiej rozstrzygnięta

Anna Kot z „Głosu Wielkopolskiego”, Honorata Dmyterko i Karol Pospiech z tygodnika „Życie Rawicza” oraz redakcja miesięcznika „Tu Naramowice” to laureaci Nagrody Znak Dobra im. Romy Brzezińskiej.

Nagroda Znak Dobra przyznawana jest dziennikarzom za artykuły lub akcje społeczne w prasie regionalnej, lokalnej, samorządowej, zakładowej, studenckiej i parafialnej, które promują dobro i przysparzają je w najbliższym środowisku.

W tym roku przyznano dwie nagrody, które łączy ocalenie inicjatyw codziennych.

Anna Kot otrzymała nagrodę za reportaż „Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom…”, który ukazał się 8 listopada na łamach „Głosu Wielkopolskiego”. 19 października w wypadku samochodowym w Golęczewie zginęły dwie osoby. Dwie przeżyły. Dramat kilku rodzin, dramat przyjaciół i sąsiadów. Autorka nie szukając sensacji, odbyła dziesiątki rozmów z bliskimi ofiar, strażakami, duchownymi… Poszła do ludzi. Nikogo nie ocenia, nie wyrokuje. Reportaż ten ma moc oczyszczającą i uspokajającą

Honorata Dmyterko i Karol Pospiech z „Życia Rawicza” napisali cykl artykułów o Tomku, który od urodzenia jest dzieckiem niepełnosprawnym. Chłopiec wszystko zawdzięcza matce, która zajmując się synem, nie była w stanie dokończyć budowy domu. Po pierwszym reportażu pojawili się ludzie dobrej woli, którzy wyciągnęli pomocną dłoń i pomogli rodzinie. Efekt? Parter domu jest już zamieszkały. Tomek obecnie przebywa w Ośrodku dla Niewidomych w Owińskach, ale weekendy spędza w domu.

Ponadto Kapituła nagrody postanowiła przyznać wyróżnienie redakcji miesięcznika i portalu internetowego „Tu Naramowice”, która integruje środowisko, podejmuje różnorodne tematy, łączy poglądy różnych ludzi. Szczególną uwagę kapituły zwrócił cykl artykułów poświęconych Wspólnocie Arka, która działa w Naramowicach.

Roma Brzezińska, patronka konkursu, zmarła 13 maja 2005 r. w pełni sił twórczych. Była osobą wierzącą, dlatego otwierała się na dobro w słowach i działaniach człowieka, widząc w tych znakach odbicie doskonałości Stwórcy. Koleżanki i koledzy z „Gazety Poznańskiej”, w której pracowała, postanowili nagradzać tych, którzy czynią dobro.

Patronat honorowy nad nagrodą sprawuje Jego Ekscelencja Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych 18 stycznia o godz. 15.